Linde MH představila dron Flybox pro inventury

Na veletrhu LogiMAT ve Stuttgartu představila společnost Linde Material Handling svůj prototyp inventurního dronu. Spojením dronu a automatického stohovacího vozíku vznikne řešení, které umožní v halách nepřetržitý provoz dronu, a to včetně jeho napájení. Použitím dronů se v budoucnu zásadním způsobem zjednoduší provádění inventur ve skladech.

Nejdříve se ozval bzučivý zvuk a pak se inventurní dron „Flybox“ vznesl z robotického vozíku Linde Balyo do vzduchu. Přibližně 50 cm široký, šestirotorový, s kamerou, čtečkou čárových kódů a vybavený telemetrií stoupal vzhůru podél přední části regálů a pořizoval fotografie každé skladové lokace za současného snímání čárových kódů uskladněného zboží. Po dosažení nejvyššího patra regálu se vždy synchronizovaně s vozíkem na zemi přesunul do strany, vlevo či vpravo a pak opět pokračoval ve svém procesu snímání seshora dolů. Poté se dron přesunul na následující pozici a vše se opakovalo v dalších cyklech do té doby, než byl zdokumentován celý regál s paletami se zbožím a informace byly předány do počítače. Příslušný software pak dokáže kdykoliv zobrazit jakoukoliv skladovou lokaci s fotografií a odpovídajícím čárovým kódem.

„Nejzajímavější na této inovaci je současné použití dronu a nezávisle řízeného průmyslového vozíku,“ říká Tobias Zierhut, vedoucí produktového týmu pro skladové vozíky z Linde Material Handling.

Během svého inventurního sčítacího letu je dron „Flybox“ naváděn automatickým stohovacím vozíkem L-MATIC. Dron je s vozíkem spojen přes napěťový měnič pomocí samonastavitelného kabelu. Tímto vynalézavým spojením Linde MH vyřešila hned dvě výzvy, které ovlivňují využití dronů ve skladech: napájení, protože baterie dronů obvykle vydrží pouze okolo 15 minut, a řízení a lokalizaci dronu pod střechou skladu bez možnosti příjmu GPS signálu. Díky inovativnímu systému geonavigace systém Linde MH vždy ví, jaká je přesná poloha dronu – vozík vysílá informaci o pozemních souřadnicích a výškový senzor v dronu měří aktuální výšku.

Dron, který byl vyvinut v Linde Material Handling ve spolupráci s francouzskou firmou pro automatizaci Balyo, je navržen tak, aby zásadním způsobem zjednodušil povinné postupy inventur a šetřil firmám jejich drahocenný čas. Odborníci v této souvislosti uvádějí, že firmy ztrácejí až 8 % inventurní hodnoty svých skladů na úhradu mezd svým vlastním nebo najatým pracovníkům za přípravu sčítacích formulářů a dalších pomocných činností a vybavení. Ruční počítání navíc bývá zatíženo chybami, koliduje se skladovými procesy a vzniká tak nebezpečí poškození zboží nebo vybavení skladu. S „Flyboxem“ se všechny tyto problémy stávají minulostí. Dron je navržen tak, aby pracoval zcela nezávisle a prováděl inventuru mimo běžné pracovní hodiny, v noci, o víkendech nebo třeba i během vánočních svátků.

Linde Material Handling plánuje v budoucnu nabízet „Flybox“ jako doplnění nabídky s vozíky řady MATIC. Dron bude dodáván v přepravním boxu o rozměrech přibližně 1,5 x 2 m, který umožní snadnou manipulaci vidlicemi manipulačních vozíků. V případě inventury se tento box jednoduše umístí na vidlice robotického vozíku. Po naskenování předepsaných regálových pozic se dron opět vrátí na svou „přistávací plochu“ a bude čekat na přidělení dalších úkolů.

Dron předvedený na LogiMATu je prototyp. Jeho uvedení na trh je plánováno nejdříve v roce 2018.

michal
Author: michal