Gebrüder Weiss: Nová pobočka v Albánii

Tirana is the capital and largest city of Albania. It is located in the centre of the country, enclosed by mountains and hills with Dajti rising to the east and a slight valley to the northwest overlooking the Adriatic Sea in the distance

Dne 6. února otevřela společnost Gebrüder Weiss novou pobočku v Tiraně, hlavním městě Albánie. Tato mezinárodní přepravní a logistická firma tím zaceluje geografickou mezeru mezi Černou Horou a Severní Makedonií a rozšiřuje svá dopravní spojení v jihovýchodní Evropě. Na západním Balkáně je nyní společnost Gebrüder Weiss zastoupena vlastními pobočkami v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Severní Makedonii a Srbsku.

„Přeprava z a do Albánie v uplynulých letech výrazně vzrostla. Velký podíl importovaného zboží pochází z Evropské unie. S pobočkou v Tiraně, nejdůležitějším dopravním uzlu země, chceme zákazníkům z oblasti průmyslu a obchodu nabídnout přímá spojení do Albánie, resp. z ní směrem do EU,“ říká Thomas Moser, ředitel a regionální vedoucí pro oblast Černého moře/CIS ve společnosti Gebrüder Weiss.

Předpoklady k tomu jsou dobré: Poskytovatel logistických služeb má hustou síť pozemní dopravy v sousedních zemích, ale i ve střední a východní Evropě. „V prvním kroku rozšíříme stávající sběrnou nákladní přepravu mezi Severní Makedonií (Skopje) a Albánií v obou směrech. Plánují se také nová spojení s Itálií, hlavním obchodním partnerem Albánie,“ říká Dorina Islami, ředitelka pro Albánii ve společnosti Gebrüder Weiss.

Hospodářské vyhlídky v Albánii jsou po koronavirové pandemii opět pozitivnější. Pro rok 2023 se očekává ekonomický růst ve výši cca 3 %. V obchodní bilanci převažují dovozy jako potraviny, stroje, chemikálie a textilie. K produktům vyváženým do Evropské unie, s níž existuje již od roku 2009 dohoda o volném obchodu, patří oděvy a potraviny, železo a ocel, ale i další suroviny a stavební materiály.