Kolaborativní roboti v logistice zvládají třídění i testování

Automatizace a robotizace zásadním způsobem zasáhla do oboru logistiky a postupně jej mění v základech. Roboti se ve skladech i výrobních halách pouští do práce, na kterou bylo donedávna potřeba velké množství pracovníků a manipulační techniky. Provozům tak z dlouhodobého hlediska zásadně snižují náklady, zrychlují jednotlivé procesy a eliminují riziko lidské chyby. V oboru logistiky lze přitom mnoha způsoby využívat zejména kolaborativní roboty, kteří pracují po boku s lidmi.  

Rozmach mobilních robotů a stacionárních kobotů

Do odvětví logistiky pronikly zejména dva typy robotů – mobilní a kolaborativní. Jejich společnými rysy jsou flexibilita, snadné programování, jednoduché zapojení do stávajícího provozu a spolupráce s člověkem. Svými vlastnostmi a s tím souvisejícími možnostmi využití se však liší. 

Mobilní roboti (AGV)

Úkolem mobilních robotů (AGV) je především samotná přeprava výrobků na požadované místo. Jedná se o automatizované robotické vozíky, které korzují ve skladu po naučených trasách a dopravují náklad na místo zadané operátorem (trasa se obvykle automaticky zvolí po načtení čárového kódu). Kromě transportu však zpravidla jiné operace neřeší.

Kolaborativní roboti

Z hlediska šikovnosti a univerzálnosti jsou na tom podstatně lépe kolaborativní roboti, kteří mohou v logistických provozech zastávat nejrůznější pozice. Jedná se o stacionární stroje vybavené robotickým ramenem s několika klouby, které dokáže předměty uchopit, přesouvat, automaticky identifikovat, zkontrolovat či vytřídit. 

Příkladem jsou oranžoví kolaborativní roboti AUBO, kteří se snadno programují (například pomocí techniky vedení robotické ruky) a obratně pracují po boku s lidmi. Pro zapojení do rutinních a na přesnost i pečlivost náročných logistických operací jsou jako stvoření. V budoucnu je můžete kdykoliv převelet na jiný úkol, a tak jejich potenciál využijete na maximum. Zvládnou pracovat nepřetržitě ve dne i v noci bez přímé asistence operátora a mohou tak nahradit i pracovníky noční směny.

Kombinace kolaborativních a mobilních robotů

V současné době probíhá vývoj a testování robotických systémů, jež kombinují vlastnosti kobotů a mobilních robotů. V podstatě se jedná o koboty na vozítku, kteří se dokáží pohybovat po skladu a pomocí robotického ramene automatizovaně nakládat, vykládat a třídit zboží. Tento koncept je však stále v plenkách a na jeho masivní rozmach si ještě chvíli počkáme. 

Častější je využití obou typů robotů v rámci jednoho logistického provozu. V takovém případě zajistí třídění a manipulaci stacionární kobot, který svým robotickým ramenem umístí náklad na AGV vozítko a předá mu informace o trase, po níž se má vydat.

Využití kobotů při manipulaci s výrobky

Kolaborativní robot je vhodný pro vykládku výrobků z přepravek na pás, balení i pečlivé třídění do beden. Konkrétně zmíněný kobot AUBO si poradí s manipulací výrobků o hmotnosti až 10 kg. Ty založí na požadované místo v dosahu ramene s opakovatelností na setiny milimetru. Pokud je navíc kolaborativní robot vybavený optikou a umělou inteligencí, zvládne si jednotlivé výrobky v bedně či přepravce sám vyhledat. Stejně tak si poradí s přesným zaměřením místa cílové polohy.

Kolaborativní roboti se v oblasti průmyslu i logistiky běžně využívají pro manipulaci Pick&Place nebo třídění. Například společnost KINALI zaměřená na implementace automatizovaných systémů s použitím kobotů vyvinula bin-picking systém POPELKA, který v praxi využívá například společnost JabloPCB pro manipulaci a kontrolu desek plošných spojů. Stačí jen do systému nahrát 3D model výrobku – vyskladnění nesetříděného materiálů z KLT beden pak zvládne kobot bez jakékoliv asistence obsluhy.

S logistikou úzce souvisí i kontrola kvality

Spousta výrobních firem si zajišťuje kompletní logistiku vlastními silami. Důležité je, aby se k balicí lince dostal vždy jen bezchybný a správně rozřazený výrobek. Kontrola kvality je často zajišťována lidskou silou, což klade vysoké nároky na pečlivost a schopnost vykonávat monotónní práci ve stejné kvalitě po dlouhou dobu. 

A právě zde přichází na řadu kolaborativní roboti, kteří zvládají provádět kontrolu výrobků s maximální přesností. Nově vyvinutý systém Test-it-off od brněnské společnosti KINALI představuje univerzální průmyslovou platformu, která umožňuje variabilní využití mnoha inspekčních metod. Robota lze vybavit například kamerovým systémem, ICT testerem či na míru zhotoveným testovacím přípravkem. 

Robot rozpozná různé odchylky, vyřadí vadné kusy a rozdělí rozličné typy výrobků podle tvaru, barvy či jiných parametrů. A zvládne i další aplikace, které svou povahou již zasahují do oblasti logistiky, ať už jde o lepení etiket, nebo načítání EAN/DMX kódů.

Průmysl 4.0 se dotýká i logistiky

Pokud zvažujete přechod k automatizaci a robotizaci v oblasti logistiky, nasazení kolaborativních robotů představuje jednu z nejsnazších cest. Kobota snadno zapojíte do plného provozu, jednoduše jej v krátkém časovém horizontu naprogramujete a ihned nasadíte do práce. Navíc pracuje v souladu s principy průmyslu 4.0 – dokáže vzájemně komunikovat s dalšími stroji, spolupracovat s nimi, vyhodnocovat rizika i reagovat na nenadálé situace. 

Pro své vlastnosti a benefity je téměř jisté, že počet kolaborativních a mobilních robotů využívaných v logistice v následujícím období významně poroste. Potvrzují to i data Mezinárodní robotické federace (IFR). Podle nich už v roce 2017 stoupl meziročně počet nasazených robotů v logistice o 162 %. V posledních letech není nárůst zejména z důvodu koronavirové krize tak výrazný. Přesto však v roce 2020 dosáhl růst obratu v tomto segmentu meziročně 11 %. A to jsou rozhodně povzbudivá čísla, ze kterých lze budoucí vývoj dobře odhadovat.