Jednoduché platby za parkování rostou meziročně o stovky procent

Duben 2019 – Na každé dva Čechy připadá jeden automobil (a kousek). Celkem 5,8 milionů automobilů registrovaných v České republice tráví více než 95 % svého času parkováním. To nám dává asi 5,5 milionů vozů, které právě teď někde na území České republiky parkují.
Jednoduché platby pomáhají řidičům

“Přestože jsou nejrůznější alternativní způsoby dopravy velkým tématem poslední doby, osobní automobilovou doprava je a ještě dlouho v České republice bude jedním z pilířů mobility,” říká Marek Klíma, produktový manažer společnosti MPLA. ”Jednou z velkých výzev je proto pro města hledání rovnováhy mezi udržitelnými možnostmi parkování a kvalitou života. Placené parkování je nástrojem, jak tyto dva protichůdné požadavky vyvážit.”

Zpoplatněných parkovacích stání proto přibývá. Platforma MPLA se už od roku 2014 snaží o to, aby byly platby za tyto služby co nejjednodušší. “Zavedení placeného parkování – ať už na ulicích, nebo v garážích – nebývá populárním krokem. Municipalitám proto nabízíme systém, který je pro řidiče a řidičky co nejjednodušší a nevytváří další mentální bariéru pro placení. Když můžete zaplatit jednoduše, je to pro řidiče velká pomoc, kterou ocení,” komentuje to Marek Klíma.

MPLA: největší platforma pro placené parkování v ČR
Přes platformu MPLA dnes můžete zaplatit v Praze za stání na ulici a ve dvaceti garážích a parkovacích domech. Jde přes ní 25 % plateb za návštěvnické parkování. Kromě Prahy s MPLA zaplatíte na více než 30 platebních místech v celé České republice a na Slovensku, mimo jiné v Brně, Olomouci, Liberci, Příbrami, Rychnově nad Kněžnou, Košicích nebo Trenčíně. Celkově MPLA zprocesuje více než 10.000 plateb za den, což z ní dělá největší systém svého druhu v České republice. “Pracujeme na tom dlouhodobě a náš přístup je stále stejný: když už musíte platit, musí to být co nejjednodušší,” říká Jan Pálka, šéf vývoje produktů MPLA. “Řidič si může zvolit. Chcete zaplatit jednoduše pomocí QR kódu? Můžete. Nebo zaplatit kliknutím na odkaz v Mapách.cz? I tak to jde. Nebo snad chcete platit přes aplikaci v telefonu? Máte ji mít.” Snahou vývojářů je vždy co největší komfort uživatele, platba by neměla zabrat více než 2-3 kliky v mobilním telefonu nebo počítači.

Cílem MPLA je stát se univerzálním řešením pro platby za parkování v Česku a na Slovensku. Pro nejbližší měsíce proto chystá další novinky technického i obchodního charakteru.

O MPLA
Platforma MPLA je systém umožňující jednoduché mobilní platby za parkovací služby. Zákazníkovi nabízí maximální možnou rychlost a komfort plateb, municipalitám a majitelům parkovišť pak nízké náklady na výběr parkovného, vysokou transparentnost, bezkonkurenční dostupnost služeb a reálnou vymahatelnost plateb. Systém úspěšně funguje na více než třiceti místech České republiky a Slovenska. Více na www.mpla.io.